Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tanie-bilety-lotnicze.eu/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Transport publiczny w Madrycie – wiedza w pigułce

madryt lotyStolica Hiszpanii jest wielkim miastem. Liczne regularne i tanie linie lotnicze, szerokie arterie, autostrady i obwodnice.

W Madrycie cały czas trwają remonty i modernizacje, co wpływa na płynność ruchu. Sieć transportu miejskiego i regionalnego jest mimo to bardzo wydajna, stwarza możliwość przejazdu z jednego końca miasta na drugi w stosunkowo krótkim czasie.

Turyści przyjeżdźający do Madrytu najczęściej wybierają metro. Jeździ od wczesnych godzin rannych ok.6.00 do 2 w nocy. Jest dobrze rozwinięte i posiada 12 linii, od bardzo krótkich odcinków (linia 11) , po bardzo długą linię okrężną (Circular). Poza centrum linia Metrosur łączy południowe przedmieścia. Istnieje też wahadłowa linia pomiędzy Operą, a dworcem Principe Pio.

Dzięki metru dotrzemy także na lotnisko Barajas.

Podobnie jak w Londynie czy Paryżu należy uważać w które wyjście się kierujemy. Stacje o długich przejściach przesiadkowych nie sa wyraźnie oznaczone. Również w przypadku niedużych stacji trzeba czytać uważnie oznaczenia na ścianach na których widnieją kierunki.

Linie – modernizowane lub konstruowane w róznym okresie posiadają odmienny standard. Tabor też znacznie się różni. Trzeba pamiętać, że drzwi do wagonu otwieramy sami. W przypadku, gdy dana stacja lub ich grupa jest wyłączone z ruchu obsługiwane są przez darmowe autobusy.

Alternatywą dla metra, równie wygodną choć wolniejszą są autobusy – to również pozwala podziwiąc miasto. Na przystankach nie znajdziemy ich nazwy – najważniejszym elementem jest sam autobus. Bilet można kupić u kierowcy, a kierunek i trasę odczytamy na wyświetlaczu. Większość przystanków jest na żądanie, dzięki przyciskom, również napisanym brajlem zatrzymamy pojazd. Autobusy nie jeżdzą zgodnie z góry okreslonym rozkładem, a w określonych przedziałach czasowych.

Zwiedzając miasto warto odwiedzić punkty informacji turystycznej. Tam możemy poprosić o plano

de transportes – plan sieci transportowej Madrytu. Należy pamiętać, że w mieście istotną rolę odgrywają duże stacje przesiadkowe – intercambiadores. W tych miejscach skupione są wszystkie możliwe środki podróży: metro, autobusy, pociągi, autobusy podmiejskie i autokary dalekobieżne.

Obowiazują te same bilety na metro i autobus. Istnieje tez opcja wieloprzejazdowa, okresowa lub na określoną strefę.

W Madrycie możemy skorzystać z kilku typów autobusów: oprócz miejskich mamy nocne, uniwersyteckie, turystyczne (z otwartym górnym pokładem) i specjalne ( nietypowe godziny i trasy).

Jeszcze jednym godnym uwagi środkiem transportu jest kolej podmiejska Cercanias. Posiada połaczenie z koleją regionalną. Hiszpańską stolicę oplata 10 głównych Cercanias i 3 dodatkowe.

Centralną stacją dla kolei podmiejskich jest dworzec Madrytu – Atocha. Stąd odjeżdżaja pociągi dalekobieżne, metro, szybka kolej AVE, zabytkowy Tren de la Fresa, czyli Pociąg Truskawkowy kursujący latem.

Powyższa porcja informacji powina nam ułatwić podróż po Madrycie.

 

Wypowiedz się..

CommentLuv badge

Spam protection by WP Captcha-Free