Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tanie-bilety-lotnicze.eu/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Idaho – Stan Klejnotów

stan idahoNa północnym zachodzie USA leży stan Idaho. Od zachodu graniczy z Waszyngtonem i Oregonem, od południa z Nevadą i Utah, północ to granica z Kanadą , a na wschodzie z dwoma stanami: Wyoming i Montaną. Północ i środkową częśc stanu obejmują Góry Skaliste, a na południu niziny z doliną rzeki Snake.

Historia tego miejsca nie obfituje w spektakularne wydarzenia. W 1805 roku Meriwether Lewis i William Clark przez terytorium Idaho prowadzą ekspedycję w celu odkrycia drogi do Oceanu Spokojnego.

W latach 60. i 70 XIX wiek miało miejsce kilka wojen z Indianami, a 3 lipca 1890 roku Idaho stało się częścią Unii jako 43. stan.

Stolicą jest miasto Boise założone w czasach gorączki złota w 1862 roku. Jest ośrodkiem przemysłowym orz wydobywczym. W miecie znajduje się stanowy uniwersytet. Niedaleko Boise jest zlokalizowane lotnisko. Linie lotnicze, które są operatorami na jego terenie to głównie Southwest Airlines, Delta oraz United Airlines.

Drugim co do wielkości miastem jest powstała w 1886 roku Nampa.To modelowy przykład osady kolejowej. Uklad torów kolejowych w kierunku północno-zachodnim sprawił, że większość ulic ma również ten kierunek, natomiast ulice prostopadle do nich – północno-wschodni.

W Idaho bardzo popularne są parki rozrywki, które oferują zabwaę dla całej rodziny oraz kasyna.

Są to kompleksy gdzie turysta może zrelaksowac się w hotelu, a także zasmakować hazardu. Kasyna należące do Native American Idaho Casinos oferują wielkie wygrane.

Wizyta w tym stanei jest również okazją do kontakt z kulturą. Należy odwiedzić Lewis & Clark National Historic Trail lub wybrać się do Sacajawea aby obejrzeć pomnik Ernesta Hemingwaya.

Okazją do rozkoszowania się unikalnym krajobrazem stan jest wizyta w gorących źródłach. Najbardziej znanym miejscem jest Lava Hot Springs, gdzie można wypoczywac przez cały rok.

W Idaho licznie występują rzeki i jeziora. Można wedkowac i odbyć wspaniały spływ kajakowy, a przy tym podziwiać wyjątkowe krajobrazy na które składają się górzyste tereny oraz formacje skalne utworzone przez dawne strumienie lawy. Prawie 70 procent terytorium Idaho jest pokryte parkami narodowymi.

Dla Amerykanów stan jest miejscem, gdzie odbywają się wyścigi konne, samochodowe oraz gdzie w blsiko 20. winnicach południa Idaho powstaje szlachetny trunek.

Wypowiedz się..

CommentLuv badge

Spam protection by WP Captcha-Free